Obszar rezerwatu

SZEROKOŚĆ I DŁUGOŚĆ GEOGRAFICZNA OBSZARU REZERWATU

Punkt centralny: Punkty zewnętrzne strefy buforowej:

OBSZAR REZERWATU

Powierzchnia całkowita Powierzchnia obszaru rdzennego Powierzchnia strefy buforowej Przybliżona powierzchnia strefy tranzytowej

STREFY REZERWATU

1. Strefa rdzenna
Strefę rdzenną utworzą: Park Narodowy “Bory Tucholskie” (4 613,05 ha) oraz 25 następujących rezerwatów przyrody: Łączna powierzchnia strefy rdzennej wynosi 7 880,72 ha. Obszar Parku Narodowego i wymienione powyżej rezerwaty przyrody stanowią najcenniejsze obiekty przyrodnicze całego regionu Borów Tucholskich.

2. Strefa buforowa
Strefę buforową utworzą cztery parki krajobrazowe: Tucholski i Wdecki (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Zaborski i Wdzydzki (woj. pomorskie) z wyłączeniem powierzchni rezerwatów, które tworzą strefę rdzenną. W przypadku parków Wdeckiego i Zaborskiego część ich powierzchni wejdzie w skład strefy tranzytowej. Łączna powierzchnia strefy buforowej rekomendowanego rezerwatu biosfery wynosi 104 779,32 ha. Cztery wymienione parki krajobrazowe istnieją już kilkanaście lat i już stanowią bufor dla występujących w nich rezerwatów przyrody. Jeszcze przed utworzeniem parków krajobrazowych prowadzona była tu gospodarka oparta na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju.


3. Strefa tranzytowa
Strefę tranzytową utworzą te obszary 22 gmin (13 z województwa kujawsko-pomorskiego i 9 z woje-wództwa pomorskiego) i jednego miasta (Tuchola w województwie kujawsko-pomorskim), które nie wchodzą w skład parku narodowego i parków krajobrazowych. Będą to tereny następujących gmin: Bukowiec, Cekcyn, Drzycim, Gostycyn, Jeżewo, Kęsowo, Lniano, Lubiewo, Osie, Śliwice, Świekatowo, Tuchola i Warlubie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Brusy, Chojnice, Czersk, Dziemiany, Karsin, Konarzyny, Kościerzyna, Lipusz, Stara Kiszewa (woj. pomorskie). Powierzchnia strefy tranzytowej według projektu wynosi 206 864,57 ha. Strefa tranzytowa jest niemal dwukrotnie większa od obszaru strefy buforowej. Pod względem ekonomicznym jest to obszar jednolity, zorientowany na gospodarkę leśną, przetwórstwo drewna i ubocznych produktów leśnych oraz na rekreację i wypoczynek. Te dziedziny gospodarki realizowane są z uwzględnianiem zasad ochrony przyrody. W strefie tranzytowej występuje dziesięć obszarów Chronionego Krajobrazu (całkowicie lub częściowo) oraz kilkaset pomników przyrody, głównie drzew i alei drzewnych. Znajdują się w niej również liczne użytki ekologiczne, trzy zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, siedem specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO) ustanowione w oparciu o Dyrektywę Siedliskową Unii Europejskiej oraz dwa obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) ustanowione w oparciu o Dyrektywę Ptasią UE.

©2013 przez Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Inpero Sp. z o.o..


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij