Wędkowanie na jeziorze Charzykowskim

Wędkarstwo

Jezioro Charzykowskie jest to przepływowe jezioro rynnowe położone na Brdzie. Jego powierzchnia wynosi 1363,8 ha, maksymalna głębokość sięga 30,5 m, a średnia – około 10 m. Charzykowskie graniczy od północnego wschodu z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie.

W jeziorze dominują szczupaki, okonie, płocie i leszcze. Zarówno spławikowscy, jak i spinningiści łowią głównie na spadach przy trzcinach, które porastają prawie całą linię brzegową jeziora. Występuje tu kilka wysp, przy których także warto wędkować. Dno jest bardzo zróżnicowane, w niektórych miejscach piaszczyste, w innych muliste. Ciekawe łowiska można znaleźć także przy roślinności wynurzonej i zanurzonej. Zawsze kręcą się tu ryby. Dobre wyniki zapewnia łowienie z łodzi. Szczupaki łowi się głównie na gumy i duże blachy. Białe ryby przyzwyczajone są tu do kukurydzy, pęczaku, ciasta, białych robaków i rosówek. Najlepszą porą na połowy jest ranek lub wieczór. Na jeziorze najlepiej znaleźć jakąś cichą miejscówkę, ponieważ oprócz wędkarstwa są tu uprawiane także inne sporty, m.in. kajakarstwo i windsurfin

Skutecznie łowi się tu z gruntu duże leszcze. Nad jeziorem jest wiele miejsc noclegowych w miejscowościach Charzykowy, Funka i Bachorze. W tych miejscowościach można też zwodować łódkę a w Charzykowach jest port gdzie można wypożyczyć łódź.