Późnobarokowy kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Zabytki

Informacje

  • Adres: Nowe Miasto 2, 89-600 Chojnice

Perła baroku - Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, nazywany gimnazjalnym – jeden z najcenniejszych zabytków w Chojnicach. Zbudowany został przez jezuitów, którzy w Chojnicach założyli również szkołę. Budynek dawnego kolegium jezuickiego przylega do kościoła. Po zlikwidowaniu zakonu jezuitów w 1773 roku, kolegium przekształcono w gimnazjum, a obecnie jest to Liceum Ogólnokształcące. Uczniowie szkoły mieli zwyczaj wstępowania do kościoła przed i po lekcjach. Ta tradycja przetrwała do dziś.
Kościół został zbudowany na planie prostokąta. Ma trzy nawy i fasadę z dwiema wieżami. Nawy boczne zostały utworzone z kaplic. We wnętrzu kościoła utrzymany został późnobarokowy wystrój, z pięknym polichromiami, których twórcą był Franciszek Ksawery Haefflich. W okresie wykorzystywania kościoła przez protestantów freski pokryto farbą. Zostały ponownie osłonięte w 1970 roku. Głównym tematem dekoracji w kościele są święci oraz sceny z życia Najświętszej Maryi Panny. Ogromne wrażenie po wejściu do kościoła robi przepięknie zdobiony ołtarz: wielobarwny, marmoryzowany, połączony w jedną kompozycję z portalami do zakrystii i kruchty południowej. W środkowej części znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem. Obraz otaczają rzeźby aniołów.
Godne uwagi są cztery boczne późnobarokowe ołtarze kościoła z wielobarwnego stiuku. W ołtarzu po lewej stronie wschodniej znajduje się obraz św. Ignacego Loyoli trzymającego książkę wykonaną z srebrnej blachy, a w zwieńczeniu owalny wizerunek św. Franciszka ze srebrną aureolą. Po prawej stronie znajduje się obraz Wizja św. Stanisława Kostki, a w zwieńczeniu św. Alojzy Gonzaga. Ołtarze zachodnie: w lewym ołtarzu św. Józef, a w zwieńczeniu biblijna scena odwiedzin Chrystusa u Marii i Marty; w prawym ołtarzu rzeźba św. Jana Nepomucena, w zwieńczeniu obraz św. Judy Tadeusza.
Rokokową ambonę ufundował prawdopodobnie Krzysztof Nataniel Wolf, generalny lekarz wojska polskiego i nadworny lekarz rodziny Czartoryskich. Wskazuje na to herb Wolfów umieszczony na czaszy ambony.